NFC چیست و چه کاربردی دارد

NFC چیست و چه کاربردی دارد

NFC چیست و چه کاربردی دارد؟

بی شک واژه NFC را شنیده‌اید، NFC یکی از قابلیت های اتصال در گوشی هوشمند است. اما این قابلیت در چه زمانی کاربرد دارد و نحوه عملکرد آن چیست؟ در ادامه NFC را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

NFC چیست؟

NFC مخفف عبارت Near Field Communication است که در زبان فارسی به آن ارتباط حوزه نزدیک یا همان ان اف سی می‌گویند. این قابلیت مختص گوشی‌های موبایل هوشمند است که با ایجاد یک ارتباط رادیویی خاص بین دو دستگاه که این فناوری را دارند قادر به انتقال داده خواهند بود و بین دستگاه باید چند سانتی متر فاصله باشد تا قادر به انتقال اطلاعات باشد. این قابلیت تنها در گوشی هایی که تراشه NFC را دارند امکان پذیر است. 

نحوه کار NFC

حالا که با واژه NFC آشنا شدیم نوبت به آموزش نحوه کار آن می‌رسد. تکنولوژی که قابلیت اتصال NFC بر پایه آن استوار است یک تکنولوژی ساده و آسان محسوب می‌شود. اتصال NFC مبتنی بر تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی تکامل یافته‌ای است که بر روی یک چیپ یا تراشه اختصاصی اعمال شده و به این صورت دستگاه را قادر به ارتباط بیسیم می‌کند. 

هنگامی که قابلیت ارتباط NFC دو دستگاه فعال باشد،قادرند حجم کمی از اطلاعات را مابین یکدیگر منتقل نمایند. تنها شرط لازم این است که دو دستگاه به یکدیگر نزدیک باشند. در این نوع ارتباط دو طرفه نیازی به وارد کردن کد تایید وجود ندارد. همچنین قابلیت اتصال NFC مصرف انرژی بسیار پایینی دارد.

کاربردهای NFC

- استفاده از NFC به منظور پرینت آنی عکس‌های شما

برخی از پرینترها از اتصال NFC پشتیبانی می‌کنند در این صورت اگر گوشی شما NFC داشته باشد به راحتی می‌توانید در عرض چند ثانیه با اتصال به دستگاهی که NFC دارد عکس های خود را پرینت بگیرید. برای انجام این کار کافیست که از اپلیکیشن‌هایی همچون موبایل پرینت (Mobile Print) استفاده کنید.

- استفاده از NFC به منظور انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود اتصال NFC می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون می‌شود. البته برای انجام این کار باید حتما تلویزیون شما هم از قابلیت NFC پشتیبانی کند. 

- استفاده از NFC به منظور شارژ باتری گجت هوشمند

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود چیپ NFC در برخی از گجت‌ها قابل استفاده می‌شود مربوط به امکان شارژ باتری گجت از طریق NFC است. در این روش بدون نیاز به وجود هیچ کابلی مابین گوشی و پد شارژر، باتری دستگاه شارژ می‌شود.

- استفاده از NFC به منظور انتقال صدا به اسپیکر

اسپیکرهای خاصی وجود دارند که از ارتباط NFC پشتیبانی می‌کنند. اگر این نوع از اسپیکرها را در اختیار دارید، کافیست که گوشی هوشمند خود را به بخشی از آن که برای انتقال داده از طریق NFC مشخص شده است، نزدیک کنید. با گوشی خود یک موزیک پخش کنید و مشاهده خواهید کرد که صدای خروجی از اسپیکر پخش می‌شود.

- استفاده از NFC در کارت‌هایی همچون کارت غذای دانشگاه‌ها، بلیت مترو و غیره

سیستم‌های هوشمندی که در دانشگاه‌های به منظور ارائه غذا به دانشجویان از آن‌ها استفاده می‌شود، مبتنی بر اتصال NFC هستند. هنگامی که شما کارت غذای خود را در کنار ریسیور قرار می‌دهید و ژتون خود را دریافت می‌کنید، از طریق چیپ NFC یک ارتباط رادیویی مابین کارت و دستگاه برقرار شده و اطلاعاتی رد و بدل می‌شود. از این سیستم در مکان‌های دیگری مانند تایید بلیت مترو و غیره هم استفاده می‌شود.

- استفاده از NFC به منظور قفل گشایی درب مکان‌های مختلف یا اتومبیل

برخی از اتومبیل‌ها نظیر اتومبیل‌های شرکت BMW سوئیچ اختصاصی دارند که به چیپ NFC مجهز است. این نوع سوئیچ‌ها با نزدیک شدن به چیپ NFC اتومبیل منجر به شدن درب خودرو می‌شوند. همچنین در قفل‌های خاصی هم از چیپ NFC استفاده می‌شود که به موجب آن کارکنان یک شرکت یا کارخانه قادر به عبور و مرور در محل‌هایی می‌شوند که تایید عبور دارند.

نظرات بازدیدکنندگان