اولین وای فای زیرآب دنیا ممکن شد

اولین وای فای زیرآب دنیا ممکن شد

اولین وای فای زیرآب دنیا ممکن شد

با تشکر ازLED و لیزرها این اولین بار است که کسی زیر آب از اینترنت بصورت کاملا بی سیم استفاده کرده است.
این یعنی اینکه زین پس دسترسی به اینترنت زیر آب امکان پذیر بوده و می‌توان همراه غواصان سفر کرد بطوریکه کل ماجرا را از طریق ارتباط زنده می‌بینید. همانطور که قبلا پرتاب فضانوردان را دیده ایم اینبار با استفاده از قدرت و توان تکنولوژی برای دیدن چیز‌هایی که در لحظه و آنلاین از طریق اینترنت رونمایی می‌شوند، را البته زیر آب میبینیم.

gembo.aqua-fi

با فناوری فعلی، غواصان از سیگنال‌های دستی، رادیویی، سیگنال‌های نوری آکوستیک یا دیجیتال برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. این درحالی‌است که با این سیگنال‌ها امکان برقراری ارتباط وجود دارد اما محدودیت‎های خود را دارد.

و هنوز یک مرز که ما بطور کامل آن را نقض میکنیم دریای عمیق است. ارتباطات از طریق آب به آسانی و سادگی مانند هوا و فضا نیست. اما از طریق اینترنت زیر آب به کمک پرتو‌های نور، غواص می‌تواند گوشی و یا هر دستگاه دیگر خود را زیر آب برده و تصاویر را بطور آنی برای دیگران ارسال کند و یا با دیگر غواصان در فواصل مختلف در ارتباط باشد.

gembo.aqua-fi
سیگنال‌ها از مسافت‌های طولانی پشتیبانی می‌کنند اما با سرعت بسیار پایین. همانطور که می‌دانیم نور‌ها می‌توانند مسیر زیادی را حرکت کنند اما در زیر آب این حرکت نوری به خط دیدی بین فرستنده و گیرنده نیاز دارد.به همین علت داده‌ها مسافت کوتاهی را زیر آب طی می‌کنند و حال ارتباط زیر آب چطور است؟ این امر به کمک ابزاری که در کف کشتی‌ها تعبیه می‌شوند میسر شده و این ابزار داده‌ها را به پالس تبدیل می‌کند. یعنی Aqua-Fi (وای فای زیر آب) از امواج رادیویی برای ارسال اطلاعات از تلفن هوشمند غواص به دروازه گیرنده یا همان ابزار موجود در کشتی استفاده می‌کند. در واقع مشابه همان روشی است که یک Wi-Fi داده‌ها را با استفاده از پرتو نوری به کامپیوتر که از طریق ماهواره به اینترنت می‌فرستد، عمل می‌کند. برای استفاده از این فناوری در مسافت بیشتر برق بیشتری نیز نیاز است. اطلاعاتی که از غواص به کشتی می‌رسد از طریق سیستم‌هایی مانند رایانه، به عکس و فیلم تبدیل شده و از طریق ماهواره در اینترنت بارگزاری خواهد شد.
در حال حاضر برای اولین بار از این فناوری بصورت آزمایشی استفاده شده و موفقیت آمیز بوده و اما باید دید با توجه به صرف هزینه و تجیهز کردن و منعطف بودن دیگر مسائل این امر در آینده نزدیک به چه صورت خواهد بود!

نظرات بازدیدکنندگان